بازار: loading

تحلیل بنیادی سرمايه گذاري شفادارو

کد:48754

1399/09/27 08:50:11

طبق پرتفو منتهی به دوره 30/08/99 مواد و محصولات دارویی با 85 درصد و مواد و محصولات شیمیایی با 15 درصد بیشترین سهم را در پرتفو شرکت دارند . قابل ذکر است حدود 85 درصد پرتفو را شرکتهای بورسی وما بقی را غیر بورسی تشکیل داده است .

بسم الله الرحمن الرحیم

 • مقدمه
طبق پرتفو منتهی به دوره 30/08/99 مواد و محصولات دارویی با 85 درصد و مواد و محصولات شیمیایی با 15 درصد بیشترین سهم را در پرتفو شرکت دارند . قابل ذکر است حدود 85 درصد پرتفو را شرکتهای بورسی وما بقی را غیر بورسی تشکیل داده است . 

 • تاریخچه شرکت
گروه شامل شرکت سرمایه گذاری شفا دارو (سهامی عام) شرکت اصلی و شرکتهای فرعی آن است . شرکت سرمایه گذاری شفادارو(سهامی عام) در تاریخ 09/ ۱۰ / 1383  با سرمایه ۳ میلیارد ریال و تحت شماره ۲۳۷۵۹۱ در اداره ثبت شرکتها و علائم غیر تجاری تهران بهثبت رسیده است . سرمایه شرکت بموجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 28/ ۰۹ /1386 به مبلغ ۳۵۱ میلیارد ریال و طی مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 28/ ۱۲ / 1390 به مبلغ 1179.4 میلیارد ریال افزایش یافته است . در حال حاضر شرکت سرمایه گذاری شفادارو جزء هلدینگ تخصصی شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا می باشد. همچنین شرکت طی شماره ۱۰۹۸۶ مورخ 25/ ۱۰ / 1390 نزد سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان نهاد مالی (هلدینگ داروئی) به ثبت رسیده و مجوز فعالیت شرکت تحت شماره مذکور در تاریخ21 / ۰۱ / 1392صادر و پیرو ثبت قانونی مراحل اجرایی به شرکت ابلاغ گردیده است و همچنین شرکت بموجب روزنامه رسمی مورخ15 / ۰۵ / 1369 مربوط به ثبت صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 20/ ۰۶ / 1396 به شرکت سهامی عام تبدیل شده و سهام شرکت در 16 اسفند ماه ۱۳۹۶ بعنوان پانصد و شانزدهمین شرکت در فهرست نرخهای بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته و عرضه شده است.   

 • موضوع فعالیت اصلی شرکت به شرح زیر میباشد:
سرمایه گذاری در سهام ، سهم الشرکه ، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای باهدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل یا اشخاص تحت کنترل واحد ، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر را دراختیار گرفته با در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت ، موسسه با صندوق سرمایه پذیر (اعم از ایرانی و خارجی ) در زمینه با زمینه های دارویی ، غذایی و شیمیایی یا بهداشتی و درمانی در داخل و خارج از کشور فعالیت کند.

 • سهامداران شرکت
 تحلیلتحلیل

 • شرکتهای زیر مجموعه گروه
فعالیت های شرکت اصلی، سرمایه گذاری بصورت مدیریتی مستقیم و غیر مستقیم در سهام شرکتهای دارویی (شرکتهای جابرابن حیان، راموفارمین، اسوه، کیمیدارو و دانا) و شرکت پخش رازی می باشد.تحلیل

 • تفکیک سرمایه گذاری پرتفوی بورسی
  تحلیل   

 • تفکیک سرمایه گذاری پرتفوی غیر بورسی
 تحلیل

 • شرکت داروسازی دانا
شرکت داروسازی دانا در شهر تبریز و در زمینی به مساحت 30 هکتار با زیربنای 70 هزار متر مربع احداث گردیده و  در سال 1377 رسماً افتتاح و به جمع شرکتهای داروئی کشور پیوسته است.شرکت داروسازی دانا بزرگترین تولید کننده مواد اولیه آنتی بیوتیک در منطقه و یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات نهایی در کشور می باشد. بخش تولید مواد موثره دارویی این شرکت، دارای بزرگترین ظرفیت های تولید مواد اولیه آنتی بیوتیک های خوراکی و همزمان تنها تولید کننده مواد اولیه آنتی بیوتیک های تزریقی در منطقه می باشد. در بخش تولید دارو، این شرکت با داشتن 22 خط تولید پیشرفته انواع داروها، بزرگترین تولیدکننده محصولات سافت ژل درکشور بوده و همچنین یکی از بزرگترین تولید کنندگان اشکال دارویی ویال تزریقی، قرص، کپسول، سوسپانسیون خوراکی و ساشه در کشور می باشد و با توجه به کیفیت بالای این داروها، سهم ویژه ای از بازار دارویی را به خود اختصاص داده و این سهم در طی سالیان اخیر همواره رشد چشم گیری داشته است. همچنین خطوط تولید آب مقطر، قطره های چشمی تک دوز و مولتی دوز، سرم و نیز خطوط تولید شیشه ویال و پوکه کپسول از جمله پروژه های در حال احداث و بهره برداری شرکت می باشند.قابل ذکر است طرح های فوق طبق آخرین برآورد شرکت اواخر سال 99 به بهره برداری خواهد رسید.مالکیت این شرکت در اختیار سرمایه گذاری دارویی تامین(44 درصد) ،سرمایه گذاری شفا دارو(29 درصد) ،داروسازی جابربن حیان(19درصد) ،داروسازی اسوه (4درصد)و کیمیدارو (3درصد)می باشد.ظرفیت اسمی شرکت معادل 120.000هزارعدد قرص ،1.300.000هزار عدد کپسول و 70.000 هزارعدد ویال می باشد.این شرکت با سرمایه 800 میلیارد ریالی در سال 98 سودی معادل 3.127.578 میلیارد ریال محقق کرده است .   

 • شرکت پخش رازی
شرکت پخش رازی (سهامی خاص ) در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۶۳ تشکیل و در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۶۳ تحت شماره ۵۳۲۸۴ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است و از مهر ماه ۱۳۶۳ عملا فعالیت خود را آغاز نموده است. مرکز اصلی شرکت در تهران بوده و عملیات توزیع کالا از طریق ۲ مرکز توزیع در تهران و ۱۸ مرکز توزیع در ۱۸ شهر دیگر انجام می گیرد. بموجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 10/ ۰۲ / 1396 مقرر گردیده سرمایه شرکت از مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱٫۰۰۰ میلیارد ریال و در دو مرحله از محل سود انباشته و مطالبات حال شده سهامداران افزایش یابد. مرحله اول افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران افزایش یافته است. ضمنا با توجه به ترکیب سهامداران شرکت و اینکه بخش عمده سهام سهامداران مذکور به شرکت سرمایه گذاری شفادارو (سهامی عام) تعلق دارد، این شرکت از جمله شرکتهای گروه شرکت سرمایه گذاری شفا دارو می باشد.هم اکنون این شرکت به عنوان سومین شرکت بزرگ پخش دارو ی ایران می باشد. این شرکت با سرمایه 1000میلیارد ریالی در سال 98 سودی معادل 1.521.700 میلیارد ریال محقق کرده است . 

 • شرکت داروسازی راموفارمین
شرکت در تاریخ 20/ ۰۲ / 1348 تاسیس و تحت شماره ۱۳۱۵۰ در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسیده است. نوع شرکت در ابتدا با مسئولیت محدود بوده و پس از آن بر مبنای آگهی مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۰۳۷۲ مورخ 13/ ۰۷ / 1359 به سهامی خاص تبدیل گردیده است. مرکز اصلی شرکت و کارخانه آن واقع در تهران، کیلومتر ۴ جاده مخصوص کرج، خیابان شیشه سازی مینا، بلوار ولی عصر، مقابل شهرک آزادی می باشد. ضمنا با توجه به تعلق حدود ۸۸٪ سرمایه شرکت به شرکت داروسازی جابرابن حیان (سهامی عام) شرکت راموفارمین از جمله شرکتهای فرعی شرکت مذکور می باشد.تولید شرکت سالانه حدود 210 میلیون انواع شربت ،قرص و کپسول می باشد. این شرکت با سرمایه 145 میلیارد ریالی در سال 98 سودی معادل 149 میلیارد ریال محقق کرده است .   

 • ارزش روز خالص دارایی هر سهم شرکت
  تحلیل   

 • نتیجه گیری:


 • ارزش روز خالص دارایی ها به تاریخ 26/08/99 محاسبه شده است . در رابطه با شرکت های غیر بورسی با توجه به پی بر ای بازار برای شرکتهای دارویی 20 و برای شرکت پخش 40 در نظر گرفته شده است.
 با توجه به نرخ های این تاریخ NAVشرکت حدود 60000 ریال محاسبه شده است که در حال حاضر قیمت سهم حدود93 درصد NAVمعامله می شود.

 • انجام اقدامات اولیه جهت ورود به عرصه معاملاتی و تابلو بورس اوراق بهادار نماد شرکتهای داروسازی دانا (سهامی عام )شرکت پخش رازی (سهامی خاص)و شرکت راموفارمین (سهامی خاص) در دست بررسی می باشد.


 • قابل ذکر است برای ارزشگذاری شرکت داروسازی دانا برای طرح توسعه شرکت ارزشی لحاظ نشده است .


 • با توجه به اینکه بخشی از مالکیت شرکتهای دانا و پخش رازی متعلق به شرکتهای زیر مجموعه شفا (دجابر، دکیمی و داسوه )می باشد .ان ای وی تارگت برای این سهم با در نظر گرفتن ارزش واقعی این شرکتها ،حدود 75000 ریال می باشد.
  *پیش بینی فوق صرفا نظر کارشناس تحلیل می باشد و کارگزاری هیچ مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت *تحلیلگر سمانه دهقان

منبع: نهایت نگر

آخرین اخبار

عرضه ۵۰ هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

فسادزا بودن «قیمت گذاری» اثبات شده است/ دولت بر بازار نظارت کند نه دخالت

بودجه جای ادبیات غیرکارشناسی نیست/ حرکت ارز به سوی تعادل است

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

انتقال برخی نمادها به تابلو زرد بازارپایه فرابورس ایران

توزیع سود ۱۰۵ شرکت از طریق سامانه سجام

بازگشایی نماد معاملاتی (بمیلا۱)

سود هر سهم "سخوز" افزایش یافت

"ونفت" ۳۶۸ ریال سود ساخت

"غنوش" ۲۵۲۶ ریال سود ساخت

"نوری" ۶۱۰۲ ریال به هر سهم اختصاص داد

سود هر سهم "وساپا" افزایش یافت

"وهور" ۲۴۴۰ ریال سود ساخت

"جم" ۳۴۷۵ ریال سود ساخت

نقش مهم بورس کالا در ورود پسته استاندارد مه ولات به بازارهای صادراتی

مروری بر عملکرد "ونیرو"

بازارسرمایه با تاخیر به روند افزایشی دیگر بورس‌های جهانی می‌پیوندد/ عوامل رشد بازارسرمایه کدامند؟

سود هر سهم "شخارک" افزایش یافت

افزایش سود هر سهم "ومعادن" افزایش چشمگیر داشت

۱۰۰ هزار تن انواع فرآورده‌ هیدروکربوری عرضه می‌شود

افزایش نرخ رسمی ۳۱ ارز در نخستین روز بهمن

نسبت های مالی مهم "سفانو" افزایشی شدند

خروج از رکود/ فولاد به مدار صعود برگشت

صورت های مالی "دزهراوی" منتشر شد

افزایش سود "سنیر" چشمگیر بود

بازگشایی نماد معاملاتی (وآوا۱)

فرصت رشد برای شرکت‌های تامین سرمایه

قیمت نفت به روند صعودی بازگشت

رشد بازارهای آسیایی در معاملات امروز

یک ابزار طلایی دیگر در راه بورس کالا

سود "فنوال" ۵۲۹ درصد افزایش یافت

استعفای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تقدیم وزیر اقتصاد شد

تغییر مالکیت ۲.۳ میلیارد اوراق بهادار مالی

مروری بر عملکرد ۹ ماهه "وبشهر"

سود اختصاصی "پارس" چشمگیر بود

تعیین سود ۴۵۵۰ ریالی "وساخت"

"وپاسار" ۶۹۵ ریال سود ساخت

زیان "کسرام" کاهشی شد

گزارش بورسی وزیر اقتصاد /تاکید روحانی به شورایعالی بورس برای تعادل بازار

استعفای رئیس سازمان بورس تقدیم وزیر اقتصاد شد/ انتصاب جانشین تا دو هفته دیگر

برنامه افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی زیرمجموعه "وبصادر" از سه محل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

پذیرش ۲۶ شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس

همه صنایع از کاهش دلار متضرر نمی شوند

بهره‌مندی از آموزش، تحلیل و دوری از هیجانات عوامل موثر بر رشد بازار

بررسی فاکتورهای ارزندگی سهام در روزهای منفی

برنامه های اجرایی برای بازگشت پایداری به بورس

سود "شاروم" ۱۹ درصد کاهش یافت

قیمت جهانی طلا به پایین‌ترین سطح یک و نیم ماهه رسید

"کالا" ۸۳۸ ریال سود ساخت

نائب‌رئیس سامسونگ محکوم شد/ سقوط سنگین سهام شرکت

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شدند

سود هر سهم "ختوقا" ۳۲۵ درصد افزایش یافت

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها

قیمت‌گذاری دستوری کالاها بر علیه تولید است

قیمت های جهانی، محرک رشد نماد های بورسی/ حرکت شرکت ها در مسیر سود آوری

تشکیل بازار برتر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی تکذیب شد

افت متغیرهای جهانی در هفته گذشته کاری

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

سود "قشیر" افزایش یافت

"فپنتا" ۳۰۱۵ ریال سود ساخت

سود "غشهداب" کاهشی شد

"خمهر" با سود اندک از زیان خارج شد

مروری بر عملکرد ۹ ماهه "بالبر"

بورس کالا میزبان عرضه ۱۶۳ هزار تن ورق فولادی

افزایش سود "کوثر" چشمگیر بود

سود ۵۷۶۶ریالی برای هرسهم خراسان

جزئیات ورود برنج به بورس کالا

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه iOS

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه اندروید

sahamtrade.ir pwa

وب اپلیکیشن سهام ترید را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to Home Screen" را انتخاب کنید.

add-to-home-screen

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.

باشه، بعدا