بازار: loading

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
کد:48761

1399/09/28 11:50:04

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

برخورد با ۱۶۰ ناشر متخلف و عاملان ایجاد وحشت در بازارسرمایه
وزیر امور اقتصادی و دارایی از رسیدگی و محکومیت تعدادی از ناشران متخلف بازار سرمایه خبر داد. فرهاد دژپسند با بیان اینکه شاخص بورس، برآیند شرایط اقتصادی و حتی اجتماعی جامعه است، گفت: آنچه در مدیریت بازار سرمایه مثل «بازارگردانی» باید صورت پذیرد، انجام شد و با ناشرانی هم که تخلف کرده بودند، برخورد های لازم صورت گرفت.
مشاهده کل خبر
حمایت وزیر صنعت از جذب نقدینگی ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی در بورس
وزیر صنعت گفت: نقدینگی بیش از ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی باید از طریق روش‌هایی مانند بازار سرمایه به سمت تولید حرکت کند و بازار سرمایه فرصت مناسبی برای تامین مالی شرکت‌های بزرگ است. رزم‌حسینی  افزود: درجنگ تمام عیار اقتصادی، اگر صنایع فولاد، پتروشیمی نبودند، امکان تحمیل بار مالی تحریم نفت نبود. بنابراین طبق مصوبات تامین مواد اولیه واحدهای فولادی، قرار است تامین کالا به شیوه اعتباری از بورس کالا انجام گیرد. عمق ساخت داخل نیز با توجه به محدودیت واردات محصولات مشابه تا ۸۵ درصد افزایش یافته که نشان دهنده بهبود وضعیت اقتصادی برخی محصولات است.
مشاهده کل خبر
سامانه معاملات بورسی در شرایط پایدار/ سامانه بومی در مرحله تست
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس گفت: بومی‌سازی سامانه معاملات در مرحله آزمایشات مختلف قرار دارد و فعلا نمی‌توانیم زمان دقیق بهره‌برداری از آن را اعلام کنیم. روح الله دهقان با تاکید بر اینکه توسعه سامانه معاملات و سایت TSETMC متوقف نمی‌شود، اظهار کرد: توسعه زیر ساخت‌ها و بروز رسانی برای سامانه معاملات و سایت متوقف نمی‌شود و برنامه‌های زیادی برای افزایش ظرفیت‌ها وجود دارد. امیدواریم مدیران سیاستگذار فرآیند توسعه فعالیت ما را تسهیل کنند و بتوانیم پاسخگوی حجم بالای معاملات باشیم، در دنیای فنی امکان افزایش ظرفیت‌ها به گونه‌ای که کاربران متوجه آن نشوند وجود دارد و طی ماه های اخیر روی این موضوع خیلی تمرکز بودیم.
مشاهده کل خبر
نقدشوندگی، مهم ترین تمایز بازار سرمایه
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار داشت: نقدشوندگی بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها این امتیاز را دارد که وقتی سهامدار نیاز به تسویه داشته باشد می تواند پرتفوی خود را سریع به نقدینگی تبدیل کند یا پرتفوی خود را تغییر دهد. به گفته محسن خدابخش، افزایش حجم و ارزش معاملات که در راستای نقدشوندگی بازار سرمایه افزایش پیدا کرده است اتفاق خوبی است که بازار سرمایه را نسبت به بازارهای رقیب، متمایز کرده است.
مشاهده کل خبر
اصلاح سقف واحدهای صندوق های سرمایه گذاری
صورتجلسه شورای عالی بورس در خصوص اصلاح سقف صندوق های سرمایه گذاری و نصاب مجاز سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت ابلاغ شد. بر اساس این ابلاغیه، با افزایش سقف قابل صدور واحدهای سرمایه گذاری به ۵۰۰ هزار میلیارد ریال (به ارزش اسمی) با رعایت قوانین و مقررات موافقت شد.
مشاهده کل خبر
جزییات ابلاغیه جدید سازمان در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری
سرپرست اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در تشریح ابلاغیه جدید صادر شده در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری گفت: مقررات اصلاح شده در ارتباط با تناسب مجوز سقف صندوق ها با سرمایه ثبت و پرداخت شده مدیران صندوق های سرمایه گذاری طی ابلاغیه مورخ ۶ مرداد ۱۳۹۹ به عموم اعلام شد که بر اساس آن صدور مجوز سقف صندوق های در اوراق بهادار با درآمد ثابت، مختلط و سهامی در زمان تاسیس صندوق متناسب با سرمایه ثبت و پرداخت شده مدیران صندوق ها شد. رضا نوحی اظهار داشت: با توجه به ابلاغیه ­های شماره ۱۲۰۲۰۱۶۶ و ۱۲۰۲۰۱۷۸، در طی دوره فعالیت صندوق، مدیران صندوق­ های سهامی با حداقل سرمایه ثبت و پرداخت شده به میزان ۱.۰۰۰ میلیارد ریال، مجاز به ارائه درخواست افزایش سقف واحدهای صندوق­ های سهامی تحت مدیریت خود به میزان  ۵۰۰ هزار میلیارد ریال خواهند بود.
مشاهده کل خبر
رصد بازار سرمایه کشور از  ۲۸ خاکریز نظارتی
معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه کشور را محکم و قابل دفاع ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر ۲۸ ردیف و لایه نظارتی در بورس تهران تعبیه شده است. محمود گودرزی در برنامه به وقت تحلیل شبکه تلویزیونی "ایران کالا" که با محوریت " اقدامات ناظر بازار سرمایه برای ایجاد بازاری شفاف و سالم" برگزار شد، گفت: تمام ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه و کشف تخلفات و دستکاری های احتمالی در دل این بازار تعبیه شده و باید  اجازه داد سازمان بورس و ارکان، کار خود را در این خصوص انجام دهند.
مشاهده کل خبر
پذیرش بیش از ۶۰ شرکت در بورس تهران/ ادامه عرضه های اولیه
معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش بیش از ۶۰ شرکت از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: در این مدت بیش از ۴۰ شرکت هم درج شده اند. محمود گودرزی با بیان اینکه بازار سرمایه شفاف تر از بسیاری از بازارهای دیگر است، اظهار داشت: بورس همچنان در بلند مدت بازار جذابی است ولی با توجه به نوساناتی که اواخر مرداد در بورس تهران رخ داد،  توصیه کلی به سرمایه گذاران این است که پس اندازهای خود را ترجیحا  از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد کنند و مبنای تصمیم خود را اطلاعات کانال ها و منابع غیر رسمی  در فضای مجازی قرار ندهند.
مشاهده کل خبر
واریز سود ناشران از طریق سجام الزام آور می‌شود
دبیر شورای فناوری اطلاعات اعلام کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی دستورالعمل الزام آور واریز سود سهام ناشران از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را به شورای عالی بورس و اوراق بهادار ارائه کرده است. رضا باقری اصل این‌که درسال جاری بیش از ۱۰ میلیون سهامدار سود سهام خود را از طریق سامانه سجام دریافت کرده اند، افزود : با این وضعیت اگر سهامداری در ۱۰ بانک حساب بانکی برای دریافت سود سهام در اختیار داشته باشد اساسا با وجود سامانه سجام و دریافت سود سهام از این طریق دیگر نیازی ندارد تا با صرف وقت و هزینه و مراجعه به ۱۰ بانک نسبت به دریافت سود سهام شرکت های خود اقدام کند و این یک اتفاق و تحول بزرگ در تاریخ بازار سرمایه است.
مشاهده کل خبر
آینده بورس‌های کالایی از مسیر «گواهی سپرده کالایی» می‌گذرد
مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در برنامه تلویزیونی «به وقت تحلیل» به بررسی گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران با نگاهی به تجربیات جهانی پرداخت. فلاح، آینده بورس کالا را در مسیر اوراق گواهی سپرده کالایی دانست و افزود: در این راه لازم است تا نظام تنظیم بازار بپذیرد که کشف نرخ بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا انجام می‌شود. در همین راستا اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که بورس های کالایی یا باید به سمت ابزار گواهی سپرده کالایی بروند و یا تعطیل شوند؛ بنابراین اوراق گواهی سپرده کالایی از اهمیت زیادی در بازارهای فیزیکی برخوردار هستند.
مشاهده کل خبر
لغو مرحله به مرحله مجوز شرکت‌های کارگزاری مشمول در صورت عدم تجمیع مجوزها
علی بهشتی روی، مدیر امور اعضاء بورس شرکت بورس تهران گفت: با توجه به ابلاغیه­‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع تمدید مهلت تجمیع مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، چنانچه شرکت‌های کارگزاری مشمول در مهلت‌های مقرر مجوزهای فعالیت خود را تجمیع ننمایند، مجوزهای فعالیت آنها به انتخاب کارگزار یا طبق نظر سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت مرحله به مرحله لغو می‌شود. به گفته بهشتی روی، در صورت عدم تجمیع مجوز فعالیت شرکت‌های کارگزاری مشمول، مجوزهای فعالیت آنها به انتخاب کارگزار یا طبق نظر سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت مرحله به مرحله لغو می‌شود.
مشاهده کل خبر
جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی
رئیس اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه با تشریح مصوبه شورای عالی بورس برای طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه گفت: سازمان بورس مکلف شد دستورالعمل‌ امحاءمستندات محرمانه را تدوین کند. امین بدیع صنایع گفت: با پیگیری‌های مستمر صورت گرفته از سوی اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه، دستورالعمل «طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه و تعیین دسترسی اشخاص به آن در بازار سرمایه» تدوین شد که پس از طرح و بررسی در کمیته تدوین مقررات سازمان و نیز ارایه پیشنهاد آن از سوی هیات مدیره سازمان بورس، در جلسه اخیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید.
مشاهده کل خبر
هیچ مماشاتی با سهل‌انگاری‌ها در اجرای ابلاغیات «امنیت سایبری» نمی‌شود
رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه اظهار کرد: توجه به افزایش قابل توجه اقبال عمومی به بورس و بازار سرمایه در دو سال اخیر و نقش مثبت و موثر بازار سرمایه در اقتصاد کلان کشور و همچنین محوریت کلیدی فناوری اطلاعات در ارائه خدمات بهینه به مشتریان و فعالان این حوزه از اقتصاد، دولت‌ها و کشورهای متخاصم و بیگانه تلاش‌ها و هزینه‌های سنگینی با هدف ایجاد اختلال در بازار سرمایه کرده اند. حامد سنجری تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه هیچ گونه مماشاتی با عوامل این گونه سهل‌انگاری‌ها در اجرای الزامات و ابلاغیات امنیت سایبری نخواهد داشت و تمام تلاش خود را بر احقاق حقوق مشتریان بازار سرمایه به کار گرفته است.
مشاهده کل خبر
بازار سرمایه بازار انتظارات شخصی نیست/ سهامداری بر مبنای تحلیل های بنیادی
حمیدرضا مهرآور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی گروه ها روندی مخالف با قیمت های جهانی در پیش گرفتند، اظهار کرد: زمانی که حدود ۶۰ درصد از بازار سهام را کامودیتی محورها تشکیل می دادند معتقد بودیم بلافاصله باید به قیمت های جهانی واکنش مثبت نشان دهند ؛ در صورتی که این گروه ها با افت همراه شدند، علت اصلی این است که گاهی انتظارات ما با تحلیل های بنیادی متفاوت است، بنابراین باید روند یک سهم را زیر ذره بین قرار دهیم تا ببینیم از  نقطه کف تا قیمت کنونی چقدر صعود داشته و آیا می تواند تاثیر پذیری جدیدی برای نوسان داشته باشد یا خیر. مدیر عامل کارگزاری بانک سامان گفت:  گاهی سطح انتظارات با تحلیل های بنیادی مطابقت ندارد، به همین علت است که سهام، روندی مخالف با یک پارامتر اثر گذار را طی می کند.
مشاهده کل خبر
بورس نقشه راه توسعه کشور
به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، قیمت کامودیتی ها تاثیر مهمی در بورس ایران دارد، زیرا سهم تولید کنندگان کامودیتی در بورس ایران بالاست و بورس ایران مانند بورس استرالیا، ترکمنستان، روسیه و برزیل در کلاس بورس های موادخام محور قرار می گیرد. دارابی با بیان اینکه بورس در این بین آیینه و نقشه راهی برای ارزیابی این موضوع است که آیا ما در این مسیر یعنی رشد اقتصادی و ثروت مردم هستیم یا خیر، افزود: وقتی سیاستی درخصوص رشد اقتصادی  اتخاذ می شود اگر بورس منفی شود یعنی راه اشتباه است و اگر مثبت شود یعنی راه درست انتخاب شده است.
مشاهده کل خبر
سودهای تصادفی؛ بلای جان نوسرمایه‌گذارانِ بدون دانش
هومن عمیدی دستیابی سرمایه‌گذارانِ جدید به سودهای تصادفی را عاملی برای گرفتار شدن بیشتر آنان در گرداب سرمایه‌گذاریِ بدون دانش ارزیابی کرد. مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان با تاکید بر این که ورود به هر حرفه و شغلی نیازمند گذراندن دوره آموزشی و حرفه ای است در خصوص ورود بدون آمادگی به بازار سرمایه گفت: با وجود همه توصیه ها در این خصوص متاسفانه این مهم در ورود به بازار سرمایه چندان جدی گرفته نمی شود و در جامعه ما نسبت به این نوع سرمایه‌گذاری ساده انگاری می شود.
مشاهده کل خبر
تمرکز بر شاخص  اشتباه است /بازارهای موازی در رکود طولانی
مدیرعامل سبدگردان سرمایه ایرانیان، تمرکز بیش از حد روی شاخص را اشتباه خواند و گفت: در تحلیل بازار سرمایه، همواره  نقدشوندگی و حجم بازار اهمیت بیشتری داشته است. مصطفی صفاری با اشاره به افزایش چشمگیر حجم معاملات در بازار سرمایه افزود: آمارها حکایت از بازگشت مجدد پول به بورس دارد؛ به ویژه آنکه بازارهای موازی همچون خودرو، مسکن و  طلا به مرور وارد دوران طولانی رکود می شوند.
مشاهده کل خبر


منبع: بازار سرمایه ایران

آخرین اخبار

"سصوفی" ۱۱۱۴ ریال سود ساخت

سود عملیاتی "ثشرق" افزایش یافت

مروری مقایسه ای بر عملکرد ۶ ماهه "حپترو"

افت شاخص های آمریکا در آخرین ساعات معاملاتی

رشد ۵۷ درصدی جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور

افت شاخص منطق ندارد/ عرضه های بورس هیجانی است/ کاهش نرخ دلار موقتی است

سقوط زرد زیبنده در بازارهای جهانی

رشد تولید ۶ محصول منتخب معدن و صنایع معدنی

هیجان تنها دلیل افت شاخص/ سهام خود را حفظ کنید

معاملات این روزهای سهامداران بر مبنای شایعات است/ بازار سرمایه به مدار صعودی باز میگردد

عرضه ۶۸ هزار تن فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

بورس انرژی میزبان عرضه انواع حلال و فرآوده های پتروشیمی

بازگشایی نماد معاملاتی (ثتران۱)

سواد رسانه‌ای - مالی دو بال پرواز در بازار سرمایه

«کلید ورود به دنیای بزرگ بورس» در کتابخانه سازمان بورس

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

"دسینا" ۹۸۷ ریال سود ساخت

افزایش ضریب اعتباری به ۴۵ درصد قیمت پایانی

تعیین سود ۳۵۲ ریالی "ورنا"

انعقاد ۲۵۰ هزار قرارداد آتی در بورس کالا/ رشد ۸ درصدی حجم و ارزش معاملات

یک هفته با صنایع بورسی

معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت های بورسی از سود انباشته

افزایش ۷۴۰ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت ایران به ارزش ۱۰ میلیارد دلار

دومین انبار خرما بازگشایی می‌شود

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

یک هفته با بورس کالا

اتاق بازرگانی مخالف همیشگی قیمت‌گذاری دستوری است/ تقویت بورس‌های کالایی با حذف قیمت‌گذاری

بازارهای آتی آمریکا در فاز مثبت و آسیا در روند منفی

عرضه تمام محصولات ایرانول در بورس کالا و انرژی

نرخ دلار واقعی نیست/ تصمیم دولت متوازن سازی قیمت است

حاشیه سود و بازده دارایی "کحافظ" مثبت شد

بازدهی "دتوزیع" مثبت است

انتظار سرمایه‌گذاران برای ثبات در قیمت دلار / محرک‌های بازار کدامند؟

نفت برنت به بالاترین قیمت ۱۱ ماه گذشته رسید

مروری بر عملکرد "غشهد"

"دالبر" از ریسک پایین تری برخوردار است

تولید بیش از ۱.۲ میلیون تن کنسانتره زغال سنگ در کشور

مروری مقایسه ای بر عملکرد "فسرب"

طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، اتفاقی خوب برای بازار سهام

زمان افزایش سرمایه ۶۸ تا ۱۱۰۰ درصدی چهار شرکت + مجمع ۶ سهم دیگر

کاهش نرخ ۳۳ ارز بانکی/ قیمت یورو و پوند افزایش یافت

نسبت های مالی مهم "فلوله" افزایش شد

آغاز پذیره‌نویسی اوراق مرابحه عام دولت (واجد شرایط خاص)

چهارشنبه شلوغ تالار صنعتی بورس کالا

رشد ۳۵ درصدی صادرات فولاد

عرضه انواع محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی

سود "بکام" کاهشی شد

تعیین سود ۲۶۹ ریالی "وبیمه"

تعیین سود ۱۸۸۲ ریالی "قهکمت"

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

عرضه بیش از ۴۱۷ هزار تن انواع فرآورده‌ هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس و تعادل نسبی در روزهای پایانی

عرضه ۷۲۹ هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

"تملت" ۵۲۷ ریال سود ساخت

عرضه ۳۳۶ هزار تن فولاد در بورس کالا

«سحرا ۰۲۱» به بازار انرژی می‌آید

تصویب کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره صنعت مهم بورسی

جهش تولید شرکت‌های بزرگ زنجیره معدن در آذرماه ۹۹/ رشد ۵۵ درصدی تولید آلومینیوم و افزایش ۴۶ درصدی تولید کاتد

۳۰ درصد بازارِ صادرات غیرنفتی در اختیار پتروشیمی‌ها

راه‌اندازی صندوق طلا این باره به پشتوانه شمش طلا

نقره بیشترین بازدهی را در بازار فلزات خواهد داشت

ریسک "چافست" پایین تر است

نسبت های مالی بنیادی "غپاذر" افزایش یافت

قیمت نفت برنت تا تابستان به ۶۵ دلار می‌رسد

تلاش صندوق زرین کوروش برای کسب بازدهی مناسب و کنترل ریسک‌ها

بازدهی "سبهان" مثبت است

تغییر مالکیت ۳.۱ میلیارد اوراق بهادار مالی

اولین تامین مالی تولید کنندگان برق دولتی از بورس انرژی

مروری تحلیلی بر عملکرد "اخابر"

سود هر سهم "دسانکو" ۴۵۲ درصد افزایش داشت

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه iOS

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه اندروید

sahamtrade.ir pwa

وب اپلیکیشن سهام ترید را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to Home Screen" را انتخاب کنید.

add-to-home-screen

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.

باشه، بعدا