بازار: loading

امسال رشد اقتصادی ما مثبت است

امسال رشد اقتصادی ما مثبت است
کد:48788

1399/09/29 14:50:17

رییس جمهور گفت: امسال علیرغم مشکلات تحریم و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا، رشد اقتصادی ۶ ماه اول ما مثبت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در چهل ونهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تبریک روز پرستار به پرستاران که در یک سال اخیر تلاش فوق‌العاده‌ای انجام دادند ، افزود:  کادر درمان بالاترین سهم را در این مبارزه داشته اند و از همه اعم از کشاورزان، کارگران، مهندسین، بخش صنعت و کشاورزی که در شرایط کرونا برای رشد و اقتصاد کشور تلاش کردند، ‌ قدردانی می‌کنیم.
 وی یادآورشد: اینکه در ۶ ماهه اول امسال رشد اقتصادی هم با نفت و هم بدون نفت مثبت بود- رشد اقتصادی ما بدون نفت  ۱.۴ و با نفت ۱.۳بود- یکی از افتخارات بزرگ برای ملت ما در این شرایط سخت است. بخشی از کسب و کارها خصوصا در بخش گردشگری، خدمات تعطیل شد و یا نتوانستند فعالیت کنند. اما بخش‌های دیگر مانند بخش صنعت، بخش کشاورزی به صحنه آمدند و جبران کردند و این بسیار افتخارآمیز است.

رشد اقتصادی ۶ ماه اول مثبت بود
روحانی افزود: در شرایطی که اکثر کشورها با رشد منفی اقتصادی منهای ۷ و منهای ۹ و منهای ۵ مواجه هستند، کشورهایی که رشد اقتصادی‌شان مثبت است محدود هستند و ما جزو کشورهایی هستیم که علیرغم  مشکلات تحریم و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا رشد اقتصادی ۶ ماه اول ما مثبت بوده است.
وی ابراز امیدواری کرد رشد اقتصادی مثبت در ۶ ماه دوم تا پایان سال ادامه داشته باشد و گفت: امید ما و محاسبات ما بیانگر این است که امسال رشد اقتصادی ما مثبت است و سال آینده رشد اقتصادی بهتری خواهیم داشت. ان‌شاءالله در زمینه تورم هم بتوانیم تورم را مهار و کنترل کنیم و در زمینه اشتغال هم بتوانیم خدمات ارزشمندی انجام دهیم.

تعداد شهرهای قرمز کشور به صفر رسید
روحانی با بیان اینکه تعداد شهرهای قرمز کشور به صفر رسیده است، ‌گفت: اتحاد و همدلی و اعتماد مردم به تخصص بهداشتی کشور ما را از این موج سهمگین نجات داد. 
رئیس جمهور  تاکید کرد: از مردم می‌خواهیم شب یلدا به خاطر مصادف بودن با روز پرستار، برای حمایت از پرستاران و حمایت از سلامت مردم، در مراسم یلدایی که همیشه بوده و اساس آن نیز احترام به بزرگ خانواده و صله رحم است، برای سلامتی بزرگان خانواده دید و بازدیدها متوقف شود و از طریق تلفن و فضای مجازی این مراسم را بدون حضور انجام دهند. 
روحانی با یادآوری شعار "جمع نشویم تا کم نشویم"، اظهار داشت: در دو ماه اخیر مردم، کسبه، اصناف، حمل و نقل عمومی و خانواده‌ها خیلی همکاری کردند. اول آذر خیلی نگران بودیم و ۱۶۰ شهر ما قرمز بود ولی الان تعداد شهرهای قرمز ما صفر است و شهر قرمزی نداریم و این به دلیل همت و بزرگواری مردم عزیز است.
وی ادامه داد: در شرایط کرونا، مردم، ‌دولت و کادر درمان و همه نیروهایی که بار مسئولیت را بر دوش کشیدند، همه دست به دست هم دادند و این اتحاد و همدلی و اعتماد مردم به تخصص بهداشتی کشور بود توانست که ما را از این موج سهمگین نجات دهد.
روحانی با اشاره به آمارهای بیماری کرونا در کشور گفت: تقریبا همه جا موج سوم از موج قبلی بیشتر و سهمگین‌تر بوده است. به خاطر اینکه هم ویروس قوی‌تر شده و هم به سمت سرما رفته بودیم. در این شرایط سرمای هوا تاثیرگذار است. به ‌دلیل اینکه درها و پنجره‌ها بسته می‌شود و همه در یک محیط محدود جمع می‌شوند وسرایت به محیط آماده‌تر و مشکلات بیشتر می‌شود بحمدالله یک کار خوب و بزرگی در این مدت انجام گرفته است.
رییس جمهور با قدردانی از همه کسانی که برای آموزش تلاش می‌کنند، اظهارداشت: اگر معلمین و اساتید امکان آموزش حضوری نداشتند، از طریق فضای مجازی و صدا و سیما تلاش کردند و نگذاشتند فرزندان ما از آموزش و علم و فرهنگ محروم بمانند. اگرچه پایه اول و دوم دبستان با مشکل مواجه هستند. امروز یکی از مواردی که بحث شد این بود که اقداماتی برای پایه اول و دوم دبستان انجام دهیم که این موضوع به دو هفته آینده موکول و مقرر شد قرارگاه در این زمینه بررسی بیشتری داشته باشد.
وی با اشاره به اقدام دولت برای ارائه کمک معیشتی به شهروندانی که حقوق ثابت ندارند، اظهارداشت: ما همیشه به‌دنبال کمک به افرادی بودیم که حقوق ثابت دارند، این بار به دنبال این هستیم که کسانی که حقوق ثابت ندارند و باید روزانه کار کنند تا مخارج خانه را تامین کنند و این افراد به خاطر شرایط کرونایی نتوانستند در بازار آزاد خودشان فعالیت کنند. ما تلاش کردیم برای این افراد در چهارماه کمک معیشتی برای هر خانواده در نظر بگیریم .
رییس جمهور افزود: البته ما قرار بود بابت هر فرد خانواده۱۰۰ هزار تومان بدهیم و مجلس شورای اسلامی هم مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن برای برخی از این افراد ۱۲۰ هزار تومان مقرر کرده بود، ما با هماهنگی مجلس این مصوبه را تلفیق کردیم تا کسانی که مجلس مقرر کرده بود مانند کمیته امداد و بهزیستی هر نفر ۱۲۰ هزار تومان و بقیه ۱۰۰ هزار تومان دریافت کنند.
روحانی با بیان اینکه قسط اول مربوط به آذرماه پرداخت شده و سه قسط دیگر تا پایان سال پرداخت خواهد شد، خاطرنشان کرد: یکسری مشکلات به خاطر تلفیق طرح دولت با مصوبه مجلس داشتیم که در جلسه امروز آن را اصلاح کردیم.
رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی باید کمک مومنانه مردم توسعه پیدا کند، گفت: در این ایام که به نام فاطمه و حضرت صدیقه کبری علیهاالسلام است، ان شالله کمک‌ها از طرف خیرین و مردم مومن افزایش یابد و برای عزاداری در ایام فاطمیه نیز مقرر شد که قرارگاه مقابله با کرونا جلسات لازم را برگزار کرده تا این مراسم در چارچوب و مقررات پروتکل‌ها برگزار شود.
رییس جمهور ادامه داد: برای این که ۱۰۰ هزار نفر از عزیزان ما بتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند، امروز چگونگی انجام این آزمون استخدامی با انجام همه مقررات و پروتکل‌های بهداشتی مصوب شد.
روحانی گفت: لازم است مردم عزیز ما و آنهایی که خیلی علیه ایران تلاش کردند، یک‌بار دیگر این موضوع را بشنوند زیرا هر وقت شنیدند عصبانی شدند و من خوشحال می‌شوم وقتی دشمنان ملت ایران را عصبانی می‌کنیم و آن کاری است که دولت امسال انجام داد و آب، برق و گاز را برای اقشار محروم مجانی کرد.

دست دولت در صنعت گاز پر است
وی اضافه کرد: در ۴۲ سال اخیر جزو آرزوهای ما این بود که شرایطی در کشور پیش بیاوریم که نخست در صنعت برق دولت دوازدهم دست برتر داشته باشد و ما تا پایان این دولت ۲۰ هزار مگاوات به برق اضافه خواهیم کرد و تاکنون سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات در برق افزوده شده است.
رییس جمهور افزود: در حالی که همیشه به طور متوسط ۱.۷ دهم به برق کشور اضافه شده است ولی ما ۲.۵ برابر به صنعت برق اضافه کردیم که کار بزرگی است و دست ما پر است و امروز می‌توانیم بگویم که برای افرادی که شرایط زندگی مناسبی ندارند و مقدار مصرف شان زیاد نیست، برق آنها مجانی باشد.
روحانی افزود: ۳۰ میلیون نفر در کشور ان شاالله از این ماه از برق و گاز مجانی استفاده خواهند کرد. همچنین شرایط ما در صنعت گاز به گونه‌ای است که دست دولت پر است. زیرا هیچ وقت تولید گاز در کشور به یک میلیارد متر مکعب نرسیده بود. در حالی که در ابتدای دولت تولید گاز بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده و امروز به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیده است .
وی ادامه داد: در بخش آب هم در این دولت قدم‌های استثنایی برداشته شد و آب خلیج فارس و دریای عمان را به فلات مرکزی منتقل می کنیم که اولین بخش آن افتتاح شد و ان شاء الله فازهای بعدی این طرح بسیار عظیم در ماه‌های بعد افتتاح می‌شود.

هر ۵۰ روز یک سد افتتاح شد
رییس جمهور اقدامات دولت در زمینه سدسازی را بی نظیر عنوان کرد و گفت: در این دولت هر ۵۰ روز یک سد افتتاح کردیم و این کار عظیم تا پایان این دولت همچنان ادامه خواهد داشت.
 روحانی اضافه کرد: در هر سه زمینه برق، گاز و آب در این دولت بیش از همه دولت‌های گذشته در طول ۴۰ سال، رشد کافی داشتیم، شرایط را آماده کردیم و امروز به جایی رسیدیم که برای افرادی که مصرف کم دارند و جزو اقشار آسیب پذیرند، آب و برق و گاز مجانی شد و این از افتخارات بزرگ دولت دوازدهم است.
رییس دولت دوازدهم با اشاره به عصبانیت برخی از این طرح دولت، گفت: می‌دانم آنانی که ضد ایران هستند و تبلیغات می‌کنند، چقدر از طرح آب، برق و گاز مجانی عصبانی هستند و دیدم با چه حرص و عصبانیتی می‌گویند که چرا دولت این کار را کرده و چرا اینها مجانی شده است. دشمنان نمی‌خواهند پیشرفت‌های کشور را باور کنند.
وی افزود: اگر در کرونا، تولید واکسن، خودکفایی‌های بزرگ موفق شویم باز هم باورشان نمی‌شود که ما در بسیاری از زمینه‌ها در مسیر خودکفایی و توسعه حرکت می‌کنیم؛ به ویژه امسال که سال جهش تولید است و کار بسیار خوب و بزرگی در زمینه تولید انجام شده و انجام خواهد شد.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امروز هیچ شهری در کشور با وضعیت قرمز وجود ندارد، گفت:  این که امروز در کشور شهری نداریم که وضعیت قرمز داشته باشد به معنای پایدار و دائمی بودن این شرایط نیست.اگر خدای ناکرده مراقبت و مواظبت نکنیم و به مقررات بهداشتی بی‌اعتنایی کنیم دوباره همان می شود. البته بعضی از امور به عنوان معروف جا افتاد. مثلا ماسک به عنوان معروف جا افتاد و امروز همه مردم به این معروف توجه و درصورت استفاده نکردن یک نفر از ماسک، امر به معروف هم می‌کنند.

دورهمی‌ها در شرایط کرونا منکر است
رییس جمهور خاطرنشان کرد: اجتماعات و دورهمی‌ها منکر است. این هم البته مقدار زیادی این موضوع عمل شده و مردم توجه می‌کنند اما  باز هم باید جا بیفتد که عدم فاصله‌گذاری، اجتماعات و دورهمی‌ها منکر است. مخصوصاً باید از افراد سالمند و افراد آسیب‌پذیر و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند،  مراقبت شود.  هر کسی در خانواده خود مواظب سالمندها و مواظب افراد با بیماری زمینه ای باشد. دورهمی‌ها را باید تا پایان سال، تا سال آینده و تا زمانی که به ما گفته شود شرایط مناسب است، کنار بگذاریم.
روحانی گفت: کسانی که می‌فهمند که به این بیماری مبتلا شدند و مخصوصاً تست آنها مثبت شده، حتما دو هفته را مراعات کرده و خود را قرنطینه و ایزوله کنند و وارد اجتماع نشوند. آنانی هم که نسبت به جریمه و برخورد با این افراد موظف هستتد، با آنان برخورد و جریمه اعمال کنند. چون این مساله مهمی است کسی که کرونای وی مثبت است وارد جامعه شود و دیگران را هم آلوده و مبتلا کند.
وی افزود: افرادی که احساس می کنند علائمی از بیماری دارند حتی اگر فکر کنند سرما خوردند یا آنفلوآنزا دارند، حتما به پزشک و بیمارستان مراجعه کنند تا دچار مشکل نشویم.تجمع ها و دورهمی‌ها حتی دورهمی‌های خانوادگی مشکل بزرگی است که باید به آن توجه داشته باشیم تا از این موج عبور کنیم و موج های دیگری هم نداشته باشیم‌.

منبع: بازار سرمایه ایران

آخرین اخبار

"غنوش" ۲۵۲۶ ریال سود ساخت

"نوری" ۶۱۰۲ ریال به هر سهم اختصاص داد

سود هر سهم "وساپا" افزایش یافت

"وهور" ۲۴۴۰ ریال سود ساخت

"جم" ۳۴۷۵ ریال سود ساخت

نقش مهم بورس کالا در ورود پسته استاندارد مه ولات به بازارهای صادراتی

مروری بر عملکرد "ونیرو"

بازارسرمایه با تاخیر به روند افزایشی دیگر بورس‌های جهانی می‌پیوندد/ عوامل رشد بازارسرمایه کدامند؟

سود هر سهم "شخارک" افزایش یافت

افزایش سود هر سهم "ومعادن" افزایش چشمگیر داشت

۱۰۰ هزار تن انواع فرآورده‌ هیدروکربوری عرضه می‌شود

افزایش نرخ رسمی ۳۱ ارز در نخستین روز بهمن

نسبت های مالی مهم "سفانو" افزایشی شدند

خروج از رکود/ فولاد به مدار صعود برگشت

صورت های مالی "دزهراوی" منتشر شد

افزایش سود "سنیر" چشمگیر بود

بازگشایی نماد معاملاتی (وآوا۱)

فرصت رشد برای شرکت‌های تامین سرمایه

قیمت نفت به روند صعودی بازگشت

رشد بازارهای آسیایی در معاملات امروز

یک ابزار طلایی دیگر در راه بورس کالا

سود "فنوال" ۵۲۹ درصد افزایش یافت

استعفای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تقدیم وزیر اقتصاد شد

تغییر مالکیت ۲.۳ میلیارد اوراق بهادار مالی

مروری بر عملکرد ۹ ماهه "وبشهر"

سود اختصاصی "پارس" چشمگیر بود

تعیین سود ۴۵۵۰ ریالی "وساخت"

"وپاسار" ۶۹۵ ریال سود ساخت

زیان "کسرام" کاهشی شد

گزارش بورسی وزیر اقتصاد /تاکید روحانی به شورایعالی بورس برای تعادل بازار

استعفای رئیس سازمان بورس تقدیم وزیر اقتصاد شد/ انتصاب جانشین تا دو هفته دیگر

برنامه افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی زیرمجموعه "وبصادر" از سه محل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

پذیرش ۲۶ شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس

همه صنایع از کاهش دلار متضرر نمی شوند

بهره‌مندی از آموزش، تحلیل و دوری از هیجانات عوامل موثر بر رشد بازار

بررسی فاکتورهای ارزندگی سهام در روزهای منفی

برنامه های اجرایی برای بازگشت پایداری به بورس

سود "شاروم" ۱۹ درصد کاهش یافت

قیمت جهانی طلا به پایین‌ترین سطح یک و نیم ماهه رسید

"کالا" ۸۳۸ ریال سود ساخت

نائب‌رئیس سامسونگ محکوم شد/ سقوط سنگین سهام شرکت

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شدند

سود هر سهم "ختوقا" ۳۲۵ درصد افزایش یافت

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها

قیمت‌گذاری دستوری کالاها بر علیه تولید است

قیمت های جهانی، محرک رشد نماد های بورسی/ حرکت شرکت ها در مسیر سود آوری

تشکیل بازار برتر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی تکذیب شد

افت متغیرهای جهانی در هفته گذشته کاری

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

سود "قشیر" افزایش یافت

"فپنتا" ۳۰۱۵ ریال سود ساخت

سود "غشهداب" کاهشی شد

"خمهر" با سود اندک از زیان خارج شد

مروری بر عملکرد ۹ ماهه "بالبر"

بورس کالا میزبان عرضه ۱۶۳ هزار تن ورق فولادی

افزایش سود "کوثر" چشمگیر بود

سود ۵۷۶۶ریالی برای هرسهم خراسان

جزئیات ورود برنج به بورس کالا

سودآوری «قشکر» کاهشی شد

"ساروم" برای هرسهم ۲.۵۰۳ریال سود محقق ساخت

"سصوفی" ۱۱۱۴ ریال سود ساخت

سود عملیاتی "ثشرق" افزایش یافت

مروری مقایسه ای بر عملکرد ۶ ماهه "حپترو"

افت شاخص های آمریکا در آخرین ساعات معاملاتی

رشد ۵۷ درصدی جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور

افت شاخص منطق ندارد/ عرضه های بورس هیجانی است/ کاهش نرخ دلار موقتی است

سقوط زرد زیبنده در بازارهای جهانی

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه iOS

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه اندروید

sahamtrade.ir pwa

وب اپلیکیشن سهام ترید را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to Home Screen" را انتخاب کنید.

add-to-home-screen

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.

باشه، بعدا