بازار: loading

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها
کد:49412

1399/10/29 12:50:06

نگاهی کلی به بازدهی بازارها نشان می‌دهد بازارهای مسکن، ارز، سکه و سرمایه به ترتیب ۱۴۳، ۵۷، ۹۸ و ۶۴۲ درصد به طور میانگین سالانه (از تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹) رشد کرده‌اند؛ در این میان بیشترین رشد با اختلاف بالا مربوط به بازار سرمایه است. رشد بازارسرمایه در این بازه زمانی، ۴.۴ برابر رشد بازار مسکن، ۱۱.۲ برابر رشد بازار ارز، ۶.۵ برابر رشد بازار سکه و ۱۷.۸ برابر رشد تورم نقطه به نقطه رشد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، طی دو سال گذشته سطح عمومی قیمت‌­ها تا حد قابل ملاحظه‌­ای افزایش یافت. تورم نقطه به نقطه که در سال ۱۳۹۶ تا ۷ درصد کاهش یافته بود، در سال ۱۳۹۷ از ۵۳ درصد هم عبور کرد. هرچند در سال ۱۳۹۸ روند نزولی نرخ تورم دوباره آغاز شد، اما تورم در سال ۱۳۹۹ مجددا به آستانه ۵۰ درصد رسید. (نمودار۱) افزایش نرخ تورم هرچند در قالب گرانی کالاها و خدمات خود را نشان داده است، البته روی دیگر سکه افزایش تورم، افزایش قیمت دارایی‌­ها بوده است. به ­عبارتی، افزایش سطح عمومی قیمت­‌ها طی دو سال گذشته (تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹) در رشد قابل توجه بازدهی بازارهایی نظیر مسکن، ارز، سکه و بورس موثر بوده است. در ادامه به­ بررسی رشد این بازارها می­پردازیم تا بازدهی موجود در این بازارها را با هم مقایسه کنیم.


۱.       
بازار مسکن
براساس این گزارش، بازار مسکن طی سال­‌های اخیر از دو جهت افزایش داشته است؛ نخست، کاهش محسوس عرضه یا ساخت­ و ساز و دوم، افزایش هزینه­‌های ساختمانی، طی سال­ های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ میانگین تعداد پروانه‌های احداث ساختمان حدود ۴۰ هزار واحد بود که با توجه به اضافه شدن سالانه حدود ۵۰۰ تا یک میلیون متقاضی مسکن در بازار مسکن، عدد قابل توجهی به ­شمار نمی‌­آید. (نمودار۲) البته تمام تقاضای مسکن از طریق واحدهای جدید پوشش داده نمی‌­شود، اما با توجه به رشد هر ساله تقاضا، باید روند رو به رشدی در عرضه مسکن وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی نیز در همین بازه زمانی (جدیدترین آمار منتشر شده) بیش از ۱۲۰ درصد رشد داشته است. (نمودار۳) به عبارتی، هزینه ساخت مسکن طی دو سال گذشته بیش از دو برابر شده است. براین اساس، طبیعی است که درجا زدن پروانه‌های احداث ساختمان در کنار افزایش محسوس شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی، منجر به افزایش قیمت مسکن شود.

آمارهای رسمی از افزایش قیمت مسکن نیز نشان می دهد بر اثر عوامل مذکور (کمبود عرضه و افزایش شاخص قیمت نهاده ها) در بازه تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹ قیمت هر متر مربع خانه ۲۸۵ درصد افزایش یافته است.
۲.    بازار سکه و ارز در نظر داشته باشید، زمانی که نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند، قدرت خرید مردم در برابر ارزها کاهش پیدا می‌کند. به سخن دیگر، وقتی یک سبد کالایی در دو کشور با n تومان خریداری می شود، بعد از وقوع تورم در یکی از این کشورها، آن کشور برای تهیه همان سبد کالایی، بیشتر از n تومان باید هزینه کند. بنابراین قدرت خرید پول در کشوری که تورم داشته کاهش می یابد. برهمین اساس، زمانی که تورم رخ می‌دهد ارزش پول ملی به طور خودکار کاهش پیدا می کند. با این حال، اگر دولت ها با افزایش عرضه ارز یا سیاست های دستوری، مانع تغییر نرخ برابری ارزها شوند (یعنی از کاهش ارزش پول داخلی در برابر ارزهای خارجی جلوگیری کنند) به طور کوتاه مدت عوارض کاهش ارزش پول پنهان می‌ماند؛ هرچند این سیاست منجر به جهش قیمتی در بازه های میان مدت یا بلند مدت خواهد شد. با توجه به این توضیحات، افزایش قابل توجه نرخ تورم از سال ۹۷ تا ۹۹ موجب افزایش قیمت دلار از حدود ۱۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان شد؛ البته طی سال های ۹۲ تا ۹۶ نیز افزایش تورم وجود داشت اما با عرضه گسترده ارز در بازار، نرخ ها پایین نگهداشته شده بود. در این شرایط، بروز شوک ارزی مانع پایداری نرخ ها شد. (نمودار۴) مطابق بررسی صورت گرفته، در بازه ای که تورم قابل توجهی وجود داشت (بازه ۱۳۸۶-۱۳۹۱) نرخ ارز تقریبا ثابت ماند، دلیل این اتفاق هم عرضه بالای ارز (سرکوب قیمتی) در بازار بود. در سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۹۲ که نرخ ارز در بازار تقریبا به طور آزاد تعیین می شد، شاهد کمترین مداخلات دولتی (ارزپاشی) بوده ایم.

با توجه به اینکه قیمت سکه بهار آزادی متاثر از قیمت طلای جهانی است و برای تبدیل نرخ جهانی به ریال، از قیمت دلار استفاده می شود، می توان گفت تغییر قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر تغییر قیمت سکه می گذارد. از این رو می بینیم طی دو سال اخیر (تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹)، قیمت سکه از ۵ میلیون تومان به مرز ۱۱.۸ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. (نمودار۵)

۳.    بازار سرمایه در بین بازارهای مورد بررسی، بازار سرمایه با اختلاف بسیار بالایی بیشترین بازدهی را داشته است. ارزش بازار طی این دو سال (تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹)، نزدیک به ۱۱۰۰ درصد افزایش یافته است. رشد قابل توجه بازار سرمایه مرهون ورود نقدینگی مردم به بورس (افزایش تقاضا)، سوددهی برخی شرکت های بزرگ بورسی (مانند شرکت های پتروشیمی) و تاثیر افزایش قیمت های جهانی (در بازار کامودیتی ها مانند سنگ آهن، اسلب، مس و روی) از جمله دلایل رشد قابل توجه بورس بوده اند.

همچنین شاخص­ های قیمت، قیمت هم­وزن، صنعت، مالی و کل هم طی این بازه به­ طور محسوسی افزایش یافتند. به­ عنوان نمونه، شاخص کل بورس تهران که در تابستان ۹۷ بیش از ۱۱۲ هزار واحد بود، در پاییز ۹۹ به یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد ارتقا یافت تا بیش از ۱۲.۸ برابر شده باشد. (نمودار۷)

هرچند در فصل آخر مورد بررسی (پاییز ۹۹) بازار سرمایه با افت مواجه شد، اما به ­طور کلی، در بازه تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹، شاخص قیمت ۹۹۷ درصد، شاخص قیمت هم­وزن ۲۰۳۸ درصد، شاخص صنعت ۱۱۴۵ درصد و شاخص مالی نیز ۱۱۱۰ درصد رشد کردند. (نمودار۸)

۴.    جمع بندی همان طور که ملاحظه شد طی دو سال اخیر بازارهای مسکن، سکه، دلار و بورس رشد قابل توجهی داشتند. این رشد برای هر بازار، تا حدی مرهون افزایش تورم و تا حدی هم عوامل درونزا بود. به عبارتی، تمام بازدهی در این بازارها به دلیل تورم نبوده است؛ مثلا کاهش عرضه ارز و کاهش عرضه مسکن روی قیمت این دو بازار تاثیر گذاشت. از طرف دیگر، سوددهی و عوامل بنیادی برخی شرکت ها نیز در رشد بازار سرمایه موثر واقع شد؛ ضمن اینکه در برخی موارد قیمت های جهانی هم بر نرخ داخلی اثرگذار بود. (مانند تاثیر قیمت اونس جهانی بر نرخ سکه) یکی از دلایل اینکه بازدهی همه این بازارها بیشتر از نرخ تورم بوده نیز، همین است. به سخن دیگر، اختلاف رشد در این بازارها با نرخ تورم، نشان دهنده رشد واقعی (بازدهی) این بازارها است. با توجه به توضیحات فوق، نگاهی کلی به بازدهی این بازارها نشان می دهد بازارهای مسکن، ارز، سکه و سرمایه به ترتیب ۱۴۳، ۵۷، ۹۸ و ۶۴۲ درصد به طور میانگین سالانه (از تابستان ۹۷ تا پاییز ۹۹) رشد کرده اند که با توجه به میانگین ۳۶ درصدی نرخ تورم در دو سال اخیر، می توان گفت بازدهی واقعی همه این بازارها مثبت بوده است. (نمودار۹) در میان این بازارها، بیشترین رشد -با اختلاف بالایی- مربوط به بازار سرمایه است. رشد بازار سرمایه در این بازه زمانی، ۴.۴ برابر رشد بازار مسکن، ۱۱.۲ برابر رشد بازار ارز، ۶.۵ برابر رشد بازار سکه و ۱۷.۸ برابر رشد تورم نقطه به نقطه رشد کرده است.    

تهیه کننده: شرکت سرمایه گذاری سامان مجد


منبع: بازار سرمایه ایران

آخرین اخبار

ارز خرید واکسن از هند تخصیص یافت

ارزش بازار "تاپیکو" ۳۷ هزار میلیارد افزایش یافت

"ثمسکن" ۳۱۱ ریال سود ساخت

فروش "ستران" تغییر چندانی نداشت

هشدار سپرده گذاری مرکزی به مشمولان سهام عدالت

فروش "پسهند" ۱۰۵ درصد افزایش یافت

رشد ۲۰ درصدی ۳۸۰ شرکت ایرانی در روزهای تحریم

مروری بر عملکرد فروش بهمن ماه "خساپا"

درآمد تجمعی "سدشت" افزایش یافت

فروش "غفارس" کاهشی شد

فروش "سنیر" ۱۱۸ درصد افزایش یافت

"دارو" صادرات نداشت

شرکت بورسی قرارداد فروش ۱۷ هزار دستگاه کارت خوان بست

نگاه بازار سرمایه به آینده است /بازدهی ۴۰ تا ۶۰ درصدی در ۲ دهه گذشته

تغییر مالکیت ۱.۲ میلیارد اوراق بهادار مالی

دادو ستد بیش از ۶ میلیارد برگه سهم / فلزات اساسی صدرنشین معاملات

افزایش ۹ درصدی تولید محصولات پتروشیمی کشور

رشد قیمت طلا در آخرین ساعت معاملات

اغلب شاخص‌های سهام آسیا رشد کرد

انسجام و وحدت کلمه اولویت نخست دوره بازآفرینی پس از جنگ اقتصادی است

قیمت‌گذاری، آفت بزرگ اقتصاد ایران

تولید پتروشیمی شهید تندگویان از مرز یک میلیون تن گذشت

هلدینگ شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت تشکیل می‌شود/ معرفی هیأت مؤسس

نقش پررنگ کامودیتی محورها در روند بازار

"شتران" ۹ماهه سود ۶۱۰ریال برای هرسهم پوشش داد

رشد سودآوری شراز در فعالیت ۹ماهه

کتاب «سرمایه‌گذاری و معامله‌گری برای افراد مبتدی» به کتابخانه سازمان بورس رفت

نرخ رسمی ۲۰ ارز افزایش یافت

عرضه ۵۵ هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا

مالکیت اردوگاه شهید باهنر به آموزش و پرورش برگشت

ارتقای ۲ برابری درآمد شرکت مس در افق ۱۴۰۴

قیمت سوخت واحدهای صنعتی و پالایشی برای ۱۴۰۰ مشخص شد

مجوز مجلس به دولت برای استفاده از ظرفیت بازارسرمایه برای اجرای پروژه‌های عمرانی

با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان بازار را بهینه تنظیم کرد

لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه‌ بخش خصوصی در توسعه صنایع/ تاثیر مثبت حذف بروکراسی اداری در مدیریت اقتصاد کشور

نحوه واگذاری سهام شرکت‌های بورس و اوراق بهادار مشخص شد

"شبندر" ۲۵۵۷ریال سود برای هرسهم محقق ساخت

ارزش بازار "وهور" ۱۸ هزار میلیاردی شد

ارزش بازار "ونیرو" افزایشی بود

"ورنا" خریدار و فروشنده بود

توضیح درباره زمان افزایش سرمایه ۱۸۳ درصدی و عملکرد ۹ ماهه

افزایش ۱۸۳ درصدی ارزش بازار در بهمن ۹۹

ثبات شاخص فرابورس در کانال ۱۷ هزار و ۲۵۳ واحد

دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای / فلزات اساسی در راس معاملات

اوضاع مناسب کامودیتی ها در سال جدید+فیلم

جریان واقعی‌سازی قیمت زنجیره فولاد دیر یا زود انجام می‌شود/ حل مشکلات قیمتی با عرضه کامل در بورس کالا

ثبت روند صعودی فلز سرخ در میان نوسان های جهانی

صادرات غیرنفتی ایران از مرز ۱۰۰ میلیون تن گذشت

ارزش بازار "تاصیکو" افزایش یافت

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس (نماد اپال)

فعالان بازارسرمایه موافق اختیاری بودن پیش‌بینی سود نیستند

بخش خصوصی در دوره تحریم‌ها کمک‌های شایانی به اقتصاد کشور انجام داد

با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان بازار را بهینه تنظیم کرد/ جایگاه ویژه صنعت فولاد در بازارسرمایه

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

عرضه ۸۷ هزار تن ورق فولادی خودرو در بورس کالا

"مدار" به سود رسید

صنایع مورد اقبال بازار سرمایه کدامند؟ + فیلم

ارزش بازار "وسبحان" کاهشی شد

بازدهی ۱۰ ساله بورس نسبت به رقبا

مروری بر خلاصه تصمیمات مجمع "ثفارس"

اصلاح بازار با قوانین جدید بازار سرمایه

صندوق سهامی فراز داریک سود پایداری نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند

افت آسیایی ها در معاملات آخرین روز هفته

تغییر مالکیت ۱.۲ میلیارد اوراق بهادار مالی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

حباب بیت کوین در مرز انفجار!

ارزش بازار "وگستر" به ۲ هزار و ۶۶۱ میلیارد رسید

نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

دادوستد بیش از ۸ میلیون کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه iOS

سهام ترید - sahamtrade.ir

اپ سهام ترید را نصب کنید!

نسخه اندروید

sahamtrade.ir pwa

وب اپلیکیشن سهام ترید را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to Home Screen" را انتخاب کنید.

add-to-home-screen

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.

باشه، بعدا